Популярные статьи

Психология
Как можно справиться c депрессией 
Рецепты и Кулинария
Салат з моркви з селерою 
Рецепты и Кулинария
Салат з печених баклажанів з горіхами 
Рецепты и Кулинария
Плов з м'яса птиці з курагою і родзинками 
Рецепты и Кулинария
Домашнє вино з персиків 

Статьи

Главная » Статьи » Общее

ВПЛИВ СОНЯЧНОЇ РАДІАЦІЇ НА ОРГАНІЗМ ЛЮДИНИ
Основну масу сонячного світла складають промені з дуже малими довжинами хвиль, які вимірюються в нанометрів (нм), 1 нм дорівнює 0,001 мкм.

У межах оптичної частини сонячного світла перебувають: ультрафіолетові невидимі промені (280-400 нм), світлові промені (400-760 нм) і інфрачервоні невидимі промені (760-2800 нм).

Видимі промені, що дають відчуття білого кольору, при ламанні через тригранну призму розкладаються на наступні кольори: фіолетові (найбільш короткі), сині, голубі, зелені, жовті, помаранчеві та червоні (це кольори веселки). Ультрафіолетове випромінювання викликає в основному фотохімічний ефект, а інфрачервоне - теплової.

У поверхні землі 59% сонячної радіації припадає на частку інфрачервоних променів, 40% складають світлові промені і близько 1% - ультрафіолетове проміння. При проходженні через земну атмосферу близько 60% сонячної радіації поглинається у стратосфері і розсіюється в просторі за допомогою водяної пари і озонового шару. Поблизу землі затримка радіації відбувається в основному за рахунок забруднення атмосфери пилом, димом і газами, при хмарності і туманах. Найбільше затримуються ультрафіолетові промені. У великих промислових містах з великою задимленістю і загазованістю втрати ультрафіолетової радіації досягають 40%, різко знижується загальна освітленість.

Величина прямої сонячної радіації в міру віддалення від екватора зменшується, так як зменшується кут падіння сонячних променів. Найбільша кількість радіації в середніх широтах припадає на травень, протягом дня - на полудень. Ультрафіолетових променів на півдні більше, ніж на півночі. Крім прямої сонячної радіації, певне значення має розсіяна радіація. При ясному небі переважно розсіюється короткохвильова блакитно-синя частина спектру, що обумовлює блакитний колір неба. Активність розсіяної радіації невелика, але велика кількість ультрафіолетових променів робить її біологічно вельми корисною. Тому засмагати можна, перебуваючи в тіні.

Частина сонячної радіації відбивається від поверхонь, на які вона падає. Наприклад, сніг відбиває до 85% загальної променистої енергії, жовтий кварцовий пісок - 35% сонячної радіації, річковий пісок - 29%, зелена трава - 26%, чорнозем - 14%, водна поверхня при стрімкому падінні сонячних променів - тільки 2%. Ці відомості треба враховувати при виборі місця для сонячних ванн в різних кліматичних умовах.

Крім теплового ефекту і значення для зору, промениста енергія сонця надає сприятливу лікувальну дію на весь організм. Діючи через зоровий аналізатор, світлова енергія впливає на обмін речовин, загальний тонус, ритм сну і т. д. Світло служить також сигнальним тепловим подразником, який може викликати відчуття тепла і знижувати обмін навіть за відсутності реального нагрівання сонячним або штучними світловими променями.

При опроміненні шкіри в організмі виникають фотохімічні реакції, що викликають складні хімічні перетворення в тканинах і надають серйозний вплив на обмін речовин. Найбільш сильним біологічним властивістю володіють ультрафіолетові промені з довжиною хвиль від 290 до 315 нм.

Під впливом ультрафіолетових променів у шкірі утворюється вітамін D. Пряме сонячне світло вбиває бактерії туберкульозу через кілька хвилин, стафілококи через 15 хв, черевнотифозні палички через 60 хв. Є спостереження, що в ясну сонячну погоду поширеність і тривалість епідемій грипу, дифтерії, скарлатини та інших інфекційних хвороб, що передаються через повітря, значно менше і коротше.

А при так званому світловому голодуванні, яке спостерігається у людей, позбавлених можливості користуватися в достатній мірі денним світлом (у живуть на Півночі в полярну ніч, у працюючих в шахтах, в метро), виникають численні порушення в життєдіяльності організму. У дітей розвивається рахіт, збільшується число випадків захворювань карієсом зубів, зменшується міцність кісток, з'являються функціональні порушення нервової системи, загострюється перебіг туберкульозу. Однак при занадто тривалому дії сонячного світла без регулярної зміни дня і ночі (Заполяр'я) можливі стомлення нервової системи і зміни в рефлекторній діяльності людини. Навіть «білі ночі» можуть бути причиною роздратування та втоми нервової системи.

В організмі людини є механізми, що захищають його від різких коливань температури повітря, вологості, швидкості вітру, змін атмосферного тиску. Але іноді цей захист не спрацьовує. Підвищена вологість повітря при високій його температурі може викликати загальне перегрівання організму. Це хворобливий стан називають гіпертермією, або тепловим ударом.

Причина теплового удару - порушення терморегуляції організму, яке виражається в посиленому теплоутворення при недостатньої тепловіддачі. Накапливающееся в організмі тепло негативно впливає на функцію центральної нервової системи. Розвивається кисневе голодування. Підвищується в'язкість крові, порушується кровообіг.

Тепловий удар може наступити при роботі у задушливих, погано вентильованих приміщеннях, особливо якщо висока температура повітря поєднується з підвищеною вологістю. Причиною цього стану може бути і щільна, погано пропускає повітря одяг.

Тепловий удар може виникнути і на відкритому повітрі: при високій фізичної активності у вологому задушливій атмосфері (навіть за відсутності сонця), при безвітряної погоди і якщо не дотримуються правила прийому сонячних ванн.

У дітей грудного віку причиною теплового удару нерідко може стати перебування в перегрітому приміщенні, в ліжечку, поставленої близько батарей і труб центрального опалення.

При перегріванні у хворих з'являються головний біль, запаморочення, шум у вухах. Вони відчувають сильну спрагу і нудоту. Турбує слабкість, сонливість. Спочатку спостерігається почервоніння шкірних покривів, їх вологість; потім шкіра стає сухою, блідою, холодною. Можуть бути непритомність. Стає частіше дихання, розвивається тахікардія, падає артеріальний тиск. Може з'явитися блювота, носова кровотеча.

У важких випадках відзначаються уповільнені реакції або збудження, різкі головні болі, втрата свідомості, судоми, підйом температури тіла до 39 ° -41 ° С, пригнічення дихання. У дітей грудного віку з'являються сильні блювота, пронос. У таких випадках необхідна невідкладна медична допомога. Але спочатку хворого треба укласти в прохолодне місце, у тінь, забезпечити доступ свіжого повітря, звільнити від щільної, стискує одягу, дати випити холодну воду, покласти холодний компрес, а при можливості лід на голову, в пахвові і пахові області (там проходять великі кровоносні судини). Хороший ефект надають водні процедури: у легких випадках душ з температурою 26-27 ° С протягом 5-8 хв, у більш серйозних - ванна при температурі 20 ° С до 8 хв. Після водної процедури обов'язковий відпочинок в лежачому положенні і рясне пиття. На відміну від теплового удару при сонячному ударі загального перегрівання може і не бути. Викликати його може прямий вплив сонячних променів на непокриту голову. Вираженого зміни терморегуляції при цьому не буває. Однак скарги хворих подібні.

Профілактика теплового і сонячного ударів:

- Щоб уникнути перегрівання, потрібно підтримувати мікроклімат в житлових і виробничих приміщеннях, дотримувати оптимальний питний режим, а також користуватися раціональної одягом.

- Рекомендується носити одяг з пористих тканин (бавовняних, лляних і т. д.), через які легко відбувається обмін повітря. Особливо це стосується одягу в теплу пору року. Влітку, навіть не беручи спеціально повітряну ванну, намагайтеся позбавитися від зайвої одягу: наприклад, працюючи в саду, зніміть сорочку, майку.

- Іноді вважають, що чим щільніше закутана голова, тим краще вона захищена від сонячних променів. Нерідко для цього обв'язують голову товстими рушниками, споруджують з газет високі ковпаки. Але всі ці «головні убори» перешкоджають нормальному теплообміну. Легка біла панама, невелика світла кепка з козирком, бавовняна косинка, солом'яний капелюх чудово захистять голову від сонця.

- На терморегуляції негативно позначається підшкірний жировий шар, бідний кровоносними судинами. Тому людям з надмірною вагою потрібно особливо остерігатися перегріву.
Категория: Общее | Добавил: taruskiy (29.07.2012)
Просмотров: 763 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]

Поиск

Мы на vk.com

Категории раздела

Общее [43]
Мотивация [3]
Спорт и Здоровье [13]
Новости [10]
Интернет [2]
События [1]
Образование [8]
Отношения и интим [2]
Рецепты и Кулинария [25]
Самообладание [3]
Планета Земля [9]
Мистика [2]
Животные [1]
Психология [3]
История [6]
Философия [0]
Дом,сад,огород [3]

Статистика

Поисковый анализ сайта
Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0

Форма входа